Suche pompy próżniowe jako kluczowy element manipulatorów podciśnieniowych
Manipulator podciśnieniowy, którego najważniejszą częścią jest pompa próżniowa, to niezastąpione narzędzie w przedsiębiorstwach logistycznych, magazynach, a także w zakładach produkcyjnych z różnych branż – od przetwórstw spożywczego, przez produkcję mebli, po wytwarzanie sprzętu elektronicznego. Korzystając z manipulatora podciśnieniowego można z miejsca A na miejsce B wygodnie transportować ładunki ważące nawet kilkaset kilogramów, podnosząc je na wysokość ponad dwóch metrów. Mogą to być przedmioty o różnorodnych kształtach i rozmiarach: kartony, worki, beczki, kegi, wiadra, skrzynie, płyty, palety, deski, szyby… Wystarczy tylko właściwie dobrać przyssawkę do danego typu ładunku.
Na jakiej zasadzie działają manipulatory podciśnieniowe?
Zasada działania manipulatora podciśnieniowego nie jest skomplikowana. Wszystko opiera się na trzech elementach: przyssawce chwytającej ładunek, rurze podnoszącej oraz suchej pompie próżniowej. Ta ostatnia część stanowi „serce” maszyny. Po uruchomieniu manipulatora to właśnie pompa generuje podciśnienie, dzięki któremu możliwe jest podniesienie ciężkiego ładunku, utrzymanie go w powietrzu, a potem odstawienie w docelowej lokalizacji.
Przebiega to płynnie, precyzyjnie i całkowicie bezpiecznie, o ile – jak wspomnieliśmy wyżej – dobrana zostanie właściwa ssawka, która wykorzysta podciśnienie wytwarzane przez pompę i stworzy zamknięty układ pneumatyczny. Różnorodność jest w tej materii tak duża, że z całą pewnością znajdziemy dokładnie takie mocowanie, jakiego potrzebujemy. Warto dodać, że manipulatory podciśnieniowe podwieszać można na żurawiach albo na suwnicach, zapewniając przez to najbardziej optymalną ergonomię stanowiska pracy. Manipulatorem, który jest urządzeniem półautomatycznym, steruje się za pomocą manetki albo dźwigni. W każdym wypadku jest to bardzo intuicyjne i nie sprawia kłopotów operatorowi.